מיניות ויחסים בהריון ואחרי לידה

בזמן ההיריון

הגישה והתפיסה הראשונית של המיניות של כל אחת משפיעה גם במהלך ההריון ולאחר הלידה, כלומר במידה והאישה אוהבת את המין ודואגת לטפח אותו לא תרגיש הבדל רב,  אישה שפחות פתוחה למין – תראה בהריון הזדמנות לדחוק זאת רחוק יותר

במהלך 40 השבועות של הריון ממוצע ישנם שינויים פיזיים, הורמונאלים ורגשיים רבים. זוהי התקופה הייחודית והמסתורית

בחיי .                                                                                 

בשליש הראשון הגוף מסתגל להתפתחות החדשה בתוכו יש בחילות בוקר, לפעמים הקאות, עייפות וכך מידת העיניין המיני שנשים חשות ותדירות קיום יחסי המין פוחתת. גם חווית האורגזמה יכולה להשתנות – יש יותר קושי להגיע לאורגזמה והיא יוצרת לחץ בוואגינה ובדגדגן.                               

 בשליש השני – ההריון מתייצב, יש הקלה פיסית בתחושת הבחילה והחולשה. יש נשים שחשות יותר סקסיות עם מראה גופן, נהנות מעצמן ושמחות על השינוי - גודש ונפיחות בשדיים ואספקת דם מרובה לאזור האגן נותנים תחושה של חום ומלאות הדומה לתחושה הנוצרת בעקבות גרוי מיני, בנוסף יש חופש לקיים יחסי מין מבלי לדאוג לאמצעי מניעה. כל זה מגביר את העיניין במין ואת העונג! השינויים הפיסיים מאפשרים לחלק מהנשים לחוות לראשונה אורגזמה ואפילו שרשרת אורגזמות.                                                                                                                     

 בשליש השלישי ההריון תופס יותר מקום, הגמישות פוחתת, אורגזמות עשויות לא להקל על הלחץ המיני עקב התרחבות הוואגינה והדגדגן, יש צורך בהסתגלות לתנוחות משגל חדשות וביצירתיות רבה.

יש נשים שדווקא בהריון מרגישות יותר נשיות, סקסיות ומיניות ויש נשים שמושפעות לרעה מהשינוי במשקל ובמראה הכללי וחוששות שמא הן לא מושכות או סקסיות כבעבר. אצל שליש מהנשים לא יחולו שינויים משמעותיים בהרגלי המין, אצל שליש תהיה ירידה בחשק ובתדירות ושליש יחוו עלייה בחשק ורצון לקיים יחסי מין וכמו שאמרנו קודם, יש נשים שתחוונה אורגזמה ראשונה דווקא בהריון.

גברים בהריון מרגישים בד"כ יותר "גבריים" – הנה הצלחתי לעבר אישה, וזה בא יחד עם חשש לגבי האבהות המתקרבת, יחסי אב/בן, הצורך לפרנס.                                                                        

השינויים הפיסיים של בת הזוג יכולים לדחות גברים מסוימים אך מסתבר שאצל רוב הגברים אישה בהריון דווקא מושכת יותר! לא כל הנשים מאמינות, וחשוב שהגבר יתמוך יעודד וימשיך לחזר.                

 יש גברים שלקראת השליש האחרון מתחילים לראות את בת זוגם כ"אימא" ופחות כבת זוג – מה שמקשה על המשיכה אליה.                                                                                                    

 ישנם בני זוג המנסים לגונן זה על זה ללא שיחה, יתכן שכל אחד יחשוב שבן הזוג השני אינו חושק בו ובעצם האחר מנסה רק לגונן –  בנוסף הרבה נשים חוות בהריון התכנסות פנימה, התבוננות עצמית וחוויה פנימית עשירה יותר – יש גברים שיחוו זאת כריחוק של בנות זוגן  כך שתקשורת מאוד מאוד חשובה, חשוב לחלק את כל הרגשות שעולים.                                                                                    

 בשליש האחרון יש הזדמנות לגלות תנוחות חדשות שגורמות הנאה ומורידות את הלחץ למשל תנוחת המספריים שמאפשרת גם קשר עין ומגע בחזה, תנוחת הכלב מאחור, תנוחת כפיות על הצד.                                            

מין זה לא רק חדירה, המשחק המקדים הוא חלק שאפשר לפתח בהריון לפי הטעם האישי ולזכור את השינויים גם לאחר כך.                                                                                                     

ההריון יכול להיות אחת התקופות המקרבות ביותר בין בני זוג ממבחינה זוגית ומינית, יש זוגות שיחוו פריחה מינית , יחד עם זאת מגוון השינויים הוא רחב וכמעט כל תחושה היא נורמלית – החל מנשים שמאבדות כל חשק למין וכלה בנשים שחוות את ההיפך הגמור.

בד"כ כשאישה בהריון כבר מתיחסים אליה כאל אימא שיכולה להעניק חום ואהבה אך לא כאל אישה עם צרכים מיניים, חשק מיני ויכולת להתגרות ולגרות! יש מבוכה גם בקרב רופאים או אחיות, הם לא מספיק שואלים או מתעניינים בצד הזה. ומה לגבי דולות?                                                         

 יש מקום לעודד נשים לדבר על כך, להתייעץ עם הרופא או בעלי מקצוע אחרים.

                                                                                                                                      כל זמן שההריון תקין אין מניעה מיחסי מין ואין חשש להגיע לאורגזמה, המין לא פוגע בהריון או בעובר, כמעט בלתי אפשרי לפגוע בתינוק שברחם- הנוזל שבתוכו שוחה העובר, הקרום שמכיל את הנוזל, הרחם עצמו, דופן הבטן ועצמות אגן הירכיים משמשים כולם להגנת החיים החדשים. כמו כן במחקרים רבים לא נמצא קשר בין קיום יחסי מין ואורגזמה לבין זירוז לידה או תחלואה עוברית

מקרים בהם יש להמנע מיחסי מין-                                                                   

 אם שק הנוזלים נקרע והיתה לאישה ירידת מים.                                                                              

אם יש לאישה דימום נרתיקי.                                                                                                       

 אם היא חשה כאבים בנרתיק או בבטן.                                                                                             

אם נקבעה אבחנה של שליית פתח                                                                                            

 אם בעבר עברה הפלה או לידה מוקדמת שנגרמו מאי-ספיקת צוואר הרחם, היפרדות שלייה או זיהום    במקרים גבוליים כגון הרגשת לחץ בבטן או בעיות שונות בהריונות קודמים – כדאי להיוועץ ברופא.  

במקרה של קונדלימות באברי המין, כלמידיה והרפס.

 

מיניות ויחסים לאחר לידה

ממצב הכי קרוב והכי אינטימי של זוג יש מעבר למשפחה, הולדת תינוק היא מהפכה פסיכולוגית המשנה את יחסינו כמעט לכל דבר, ובאופן אירוני תוצר האהבה והעונג של הזוג מסכן את הרומנטיקה שהביאה אותו לעולם.                                                                                  

  לפי נתוני המרפאה למיניות בשיבא 74% מהזוגות נתקלים בקשיים בחיי המין לאחר הלידה, קושי שנמשך עד חצי שנה לאחריה. יש ירידה בחשק המיני וכאבים ול 58% מהנשים לוקח שנה או יותר לחזור לשיגרת חיי המין, שבד"כ משתנים גם אחרי שחוזרים.                                                      

למה המיניות חשובה? – מגע, צורך חושני , ביטוי של אהבה, רגשות, תחושת קירבה ויחד של בני הזוג.  בנוסף -חיבור למהות הכי עמוקה שלנו כנשים וכגברים. כאשר חיי המין נפגעים – נפגע ערוץ חשוב של תקשורת לא-מילולית, של חום, מגע, אינטימיות, תחושת שייכות וערך, ולא תמיד שמים לזה לב!!

מה קורה אחרי לידה?                                                                                                        

לגוף דרוש זמן להחלים ממאמץ הלידה. בלידה רגילה איזור הנרתיק והפירינאום כואבים ונפוחים, בלידה קיסרית החתך גורם לכאב ולוקח כמה שבועות להחלים.                                                    

התפרים באיזור החייץ רגישים, שרירי רצפת האגן רפויים ויש פחות תחושה באזור שעד כה היה ארוגני. לעיתים יש פגיעה בסוגרים מה שהופך את המקום לפחות מיני ומוריד את המשיכה והחשק. עד 6 חודשים אחרי הלידה יש ירידה בכל הורמוני המין, באסטרוגן – שגורם ליובש בנרתיק, בטסטוסטרון שמשפיע על הדחף המיני ועל עצמת האורגזמה.                                                  

הפרולקטין הגבוה שתורם ליצירת החלב גם הוא מוריד את החשק המיני.                                        

השדיים שהיו אזור ארוגני חשוב רגישים וכואבים ומיועדים להזנה.                                     

מאישה עצמאית – את הופכת להיות אחראית לגמרי על יצור חדש שתלוי בך לחלוטין.                

 מישות נשית מינית – לישות אימהית, נותנת , מקריבה, שם יש לנו קונפליקט בין ההתמסרות לצרכי התינוק לבין הצרכים האישיים , שבהתחלה נדחקים לגמרי!                                                            

 שמים דגש חזק על שיגרה, על סדר יום שנותנים עיקביות וביטחון ובתוכם חיי המשפחה וגידול הילדים יכולים לשגשג. (הארוטיקה צריכה סיכונים, ספונטניות, הרפתקאה).                                                               

יש עייפות מאוד גדולה ומצטברת,                                                                                         

דימוי הגוף משתנה והרבה פעמים אנו קושרות את היותנו מיניות להיותנו חטובות, להרבה נשים קשה להתחבר לחושניות כשיש עודף משקל, סימני מתיחה, בצקות וזיעה מוגברת. וכך את לא מרשה לעצמך לחוות דחף מיני, לקבל מגע , מגע חושני או עונג.                                                              

הגברים מצידם לא תמיד מבינים את המערכת הסימביוטית בין האם לתינוק, וכשיש גם הימנעות ממין הם עלולים לחוש מיותרים, נעלבים ודחויים, ולוקחים זאת באופן אישי.                                   

לגברים שלקחו חלק בלידה יש לפעמים דחייה ותחושת גועל מהאיברים שהיו בעבר מסתוריים וארוגנים ועברו בלידה שינוי תפקוד,                                                                                

 בנוסף יש גברים הרואים את האישה שלהם כאימא ופחות כפרטנרית למין ואז- איך לחזר אחריה? איך לכבוש?                                                                                                                   בזוגיות – ערוץ חשוב בתקשורת הזוגית נעלם ולא תמיד משכילים ליצור ערוץ חדש, יש רגשות אשמה , תסכול, איבוד העיניין הופך להיות כרוני ובנוסף מתפתחת טינה עמוקה כתוצאה ממשקעים של דחייה כעס וחוסר תקשורת.

 

 

דרושה התכוונות והשקעה לשיקום הקשר מיני/ארוטי

 

 

להבין שזה תהליך שיקומי.                                                                                                        

 להיות מודעים למה שקורה, כחלק טבעי של התהליך.                                                                              

להבין שהזוגיות היא לפני הילדים – היא היתה שם קודם!! – אחרי הלידה בגלל הטיפול והאחריות הזוג הופך להיות האם והתינוק והגבר נמצא בצד. (חוזה חדש). בנוסף - החושניות שנשים חוות עם ילדיהן היא עשירה ומספקת ומתאימה למיניות הנשית בכלל (הארוטיות הנשית מפוזרת הכל הגוף ובחושים), כאילו תחליף לחושניות עם בן הזוג.                                                                                                 

 מרבית האמהות מתמסרות לתינוק באופן מלא וחלקן עושות זאת כחוויה מתקנת על הילדות שלהן. להיות אימא אידאלית זו דרמה פנימית שאינה קשורה לבעל אך גורמת למרחק ביחסים.           

חשוב לכבד את הזוגיות, להפוך את חדר השינה לחדר פרטי לזוג, ובשלב מסויים להיות מסוגלים לסגור את הדלת ולהעביר מסר שלהורים יש עולם משלהם.                                                                                                                                 

 לבסס תקשורת על כל התחושות והרגשות שעולים- חשוב להתכונן לפני הלידה לתקופה הזאת, לדעת שזה מגיע, להודות שיש בעיה, ואז לא נכנסים למגננה או להתקפה. לעומת זאת אפשר להכנס למצב של מריבות ומאבקי כוח שיוצרים התרחקות וטינה.                                                       

תקשורת כנה ופתוחה, מקום של שיתוף פעולה עם בן הזוג יכולים להחזיר לאיזון בריא.             

בנוסף הליכה לקבוצות תמיכה וייעוץ עוזרת לשמור על פרופורציות.                                                                

ארגון זמן לספונטניות- חשוב לתכנן זמן פנוי ואפשרי כשלא עייפים. ליצור הזדמנות לצאת מהבית- מהמקום של האמהות, לחדש את החיזור, את הפיתוי. כשמתכננים זמן לאינטימיות או לסקס בעצם נותנים אישור לקשר הארוטי – אותו רוצים לשקם.                                                                                                                     גבולות וארגון רשת תמיכה. ההשקעה הכספית בביביסיטר וכן יסורי המצפון על כך שאנו משאירים איתה את התינוק – משתלמים בגדול כאשר מבינים שהזוגיות והאינטימיות נשמרים.. כאשר אין תשוקה בין ההורים גם הילדים חשים זאת וסובלים מכך.                                                                                              

היכרות מחודשת עם הגוף – בשלב הראשון להקדיש זמן לפינוק הדדי, להתרגל להנות יחד ללא לחץ של קיום יחסי מין . ליצור אוירה שבה החשק עשוי לנבוט,                                                                                                     

 סבלנות – סשנים של מגע בלי מין . בתקופה שלאחר הלידה אישה זקוקה להכלה, למגע של חיבוקים וליטופים, יותר קירבה מאשר מין..                                                                                              

לאישה -לראות את בן הזוג כזה שמזכיר לנו  שאנחנו יצורים מיניים - "שומר האש" –שמזכיר לנו להתחבר מחדש לנשיות ולחושניות שלנו.  (ולא כנודניק)                                                                                               

חזרה הדרגתית- הפעמים הראשונות חלקיות, עדינות , איטיות - בתחילת שיקום היחסים מומלץ לא לבצע חדירות עמוקות או לא בכלל - לפנק, להתעלס, לאונן בתמיכת בן/בת הזוג . כדי להקל על החדירה ניתן להשתמש במסכך על בסיס מים, התנוחה המומלצת היא תנוחת ה"כפיות"   

                                                                                                                                                

 שיקום הזהות המינית הנשית – יש נשים שדווקא ההריון והמלאות של להיות אימא מעניק להן קבלה עצמית, כוח חדש למצוא את הביטוי המיני שלהן. כנשים בשלות להיות ראויות לעונג.             

להיות אישה זו אחריות לטפח את המקום הזה -                                                                         

 דרך חקירה וגילוי של המיניות בתוכנו, דרך הגוף שלנו,  אנו באות במגע עם עוצמה, עם יצירה, עם המסתורין ,  ועם חכמה גדולה, להם אנו זקוקות –                                                                         

 כדי להזין את עצמינו באמת!,  כדי לרפא את עצמינו באמת!,                                                                                                                             

כדי להיזכר בכוח שלנו לברוא וליצור!!                                                                                    

כשאנו לוקחות לעצמינו זמן! - מקום! – עונג! – אהבה! –השראה! אנו משפיעות כך על סביבתנו עם חדווה ואהבה                                                                                                                       

גם ההתבוננות בילדינו מלאי תשוקת החיים, שנעים בטבעיות ולוקחים לעצמם מגע, תשומת לב ומרחב יכול להזכיר לנו את גופינו ואת תשוקתנו.

 

 

תודות ל - דפנה שגיב, ד"ר ירון בוקר, גילה ברונר, מרים ברנר, גילה נחום, ד"ר רונית אלוני, ורדה ,                                       

אסתר פרל/אינטליגנציה ארוטית, קונסטלציה משפחתית

 

איסוף, עריכה וכתיבה –                                                                                                                               ורדה לב אש,